Wieprzowina dojrzewająca

Dzisiaj przedstawie wam mój sprawdzony przepis na mięso dojrzewające. Jest to świetny pomysł na zrobienie własnoręcznie pysznej i pachnącej wędliny, której nie dostaniesz w żadnym sklepie. Wieprzowina dojrzewająca czy też wołowina to niezwykle aromatyczne mięso, które idealnie sprawdzi się w tym przepisie.

Wieprzowina dojrzewająca

Wieprzowina dojrzewająca jakiego mięsa użyć?

Do tego przepisu polecam użyć mięsa sprawdzonego od rzeźnika z Twojej okolicy. Ważne, aby mięso było wysokiej jakości, ponieważ później wpłynie to na finalny smak naszej wędliny. Przepis ten jest niezwykle prosty, lecz wymaga od nas dużo cierpliwości, bo musimy poczekać od 2-3 tyg.

W internecie można znaleźć wiele przepisów na wędliny długo dojrzewające te prostsze i te bardziej urozmaicone i skomplikowane. Mój przepis jest do bólu prosty a przede wszystkim niezwykle smaczny. Mojej najbliższej rodzinie i znajomym smakuje, więc coś w tym musi być. Po krótkim wstępie zapraszam Cię na szybki przepis jak zrobić ” Wieprzowina dojrzewająca”

Składniki

  • ok 1.5 kg mięsa wieprzowego (łopatka, szynka, karkówka)
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki soli
  • 1 łyżeczka soli do peklowania
  • 2-3 łyżki majeranku
  • 4-5 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej
  • 1 łyżeczka papryki ostrej
  • pończocha

Mięso dojrzewające jak zrobić?

Gdy masz już kupiony kawałek ładnej wieprzowiny, to dokładnie ją umyj, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Odetnij błony, ścięgna, a następnie przełóż mięso do miski/pojemnika. Obsyp i wklep w mięso cukier. Przykryj miskę folią i do lodówki na co najmniej 24 godzin. Po tym czasie wyciągnij mięso z miski, opłucz je z cukru, dokładnie osusz i mieszanką soli i soli do peklowania natrzyj mięso z każdej strony. Ponownie do lodówki na co najmniej 24 godziny.

Mięso wyciągamy z lodówki, myjemy, osuszamy, a następnie nacieramy przyprawami i rozgniecionym czosnkiem. Jeżeli lubisz czosnek, możesz użyć go więcej. Tak doprawione mięso wkładamy w pończochę i wieszamy w przewiewnym i ciepłym miejscu na 7-14 dni.

Wieprzowina dojrzewająca
wieprzowina dojrzewająca

Po tym czasie nadmiar wody odparuje i zostanie poniżej kilograma pysznej i pachnącej wieprzowinki. Taką wędlinę najlepiej kroić ostrym nożem na plasterki cieniutkie jak tylko się da, powinny być wręcz przezroczyste.

Wieprzowina dojrzewająca

Tak zrobiona wieprzowina dojrzewająca jest dzielona na mniejsze kawałki i pakowana termicznie. Jeżeli moja wieprzowina dojrzewająca Ci posmakowała, to polecam Ci wypróbować przepis na „Wołowina dojrzewająca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Chłop przy garach © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close