Surówka z kiszonej kapusty to niezwykle prosty i smaczny dodatek do obiadu. Świetnie smakuje z ziemniakami i smażoną rybą. Według mnie połączenie kapusty kiszonej i świeżych jabłek jest ponadczasowe. W tym krótkim przepisie zobaczysz mój sprawdzony przepis na ” Surówka z kiszonej kapusty”
Surówka z kiszonej kapusty
Przygotowanie surówki z kapusty kiszonej jest proste i szybkie, na pewno każdy sobie z nią poradzi. W sieci można znaleźć wiele przeróżnych przepisów na surówki z kapusty kiszonej, od zwykłych najprostszych z marchewką i cebulą aż do surówki z kiszonej kapusty z ananasem. Pozostańmy przy tej pierwszej tradycyjnej formie :). Surówka z kiszonej kapusty jak zrobić? Będziesz potrzebować kilku podstawowych składników tj. kapusta kiszona, jabłko, cebula i przyprawy. No i oczywiście ok 10-15 minut czasu.
Składniki
- ok 500g kapusty kiszonej
- 1 jabłko
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka cukru
- sól, pieprz
Surówka z kiszonej kapusty z jabłkiem i cebulą
Przygotowanie surówki zacznij od obrania cebuli i pokrojenia jej w drobną kostkę. Następnie przełóż ją do miseczki, zasyp solą i pozostaw ją tak na 10 minut. W międzyczasie obierz jabłko i pokrój w kostkę, bądź zetrzyj na tarce na grubych oczkach. Z kapusty kiszonej odciśnij nadmiar wody i dodaj ją do cebuli i jabłka. Dodaj cukier, pieprz i olej, wymieszaj całość, dopraw do smaku.
Tak przygotowana surówka z kiszonej kapisty to świetny pomysł na zdrowy dodatek do obiadu. Jest to tradycyjna surówka, którą robiła moja babcia a później mama a teraz ja. Jeżeli lubisz polskie tradycyjne dania, to polecam Ci również przepis na tradycyjne „Buraki do obiadu” prosty i smaczny przepis na zdrowy dodatek do obiadu.
Kapusta kiszona kilka ciekawostek.
Najpierw krótka historia skąd wzięła się kapusta kiszona? Pierwsze wzmianki sięgają XVII w i była ona głównie wykorzystywana przez żeglarzy. Pomagała im ona zwalczać choroby, które im doskwierały podczas wielodniowych wypraw w morze. Były to min. szkorbut jest to choroba powstająca w wyniku niedoboru witaminy C. Kapusta kiszona wzmacniała układ immunologiczny. Natomiast sok pomagał na owrzodzenia i bóle reumatyczne.
W dzisiejszych czasach dogłębnie mamy już zbadaną kiszoną kapustę i już wiemy, jaka to jest bomba witaminowa. Świetnie wspomaga proces trawienia, wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu, pozytywnie wpływa na układ krążenia i serca. Poprawia kondycję skóry. Kapusta kiszona posiada witaminę C, potas, magnez, żelazo oraz wapń. Witaminy z grupy B, witaminy A,E, K. Podczas fermentacji kapusty powstaje kwas mlekowy, który jest szczególnie zalecany podczas problemów z układem trawienia.
To jest tylko część tych dobrych ” rzeczy ” jakie ma w sobie kapusta kiszona. A więc jak tylko macie możliwość to róbcie surówki z kapusty kiszonej pod każdą postacią czy to z marchewka, jabłkiem czy też ananasem.
Super ze trafiłam na ten przepis. Właśnie robię żeberka pieczone i myślę że będzie Idealna do obiadu, dziękuję za przepis!