Rosół wołowy

Najbardziej znana polska zupa, to? Pomidorowa? Ogórkowa? A może Żurek? Otóż nie! To Rosół!!! Jest to danie bez którego, nie wyobrażam sobie niedzielnego poranku. Rosół wołowy jak i drobiowo-wołowy od kiedy tylko pamiętam gości na naszych stołach. Pamiętam, jak byłem małym brzdącem, jak babcia robiła makaron na drewnianej stolnicy, a mam rosół w dużym  garnku dla całej rodziny.rosół wołowy

Rosół wołowy. Przepis.

Rosół wołowy bądź drobiowo-wołowy to moja ulubiona zupa. A najbardziej mi smakuje, jak robi go moja narzeczona- pozdrawiam Misia :). Rosół wołowy, jak gotować? Mój przepis jest uproszczony do minimum, każdy sobie z nim poradzi, nawet ten, kto jest rzadkim gościem w kuchni. Jakie mięso na rosół wołowy? Najlepiej dodać różne części wołowiny, najlepiej żeby kawałek był z kością, dzięki temu rosół będzie jeszcze lepszy. W tym przepisie na bulion wołowy dodałem goleń, szponder i antrykot. Tylko takie mięso wołowe mieli w moim sklepiku mięsnym.

Rosół wołowy czy drobiowy? Który lepszy? Osobiście wole drobiowo- wołowy, lecz co jakiś czas lubię ugotować sobie rosołek na samej wołowinie. Rosół wołowy ma wyraźniejszy smak i jest bardziej ostry, zaś drobiowy jest delikatny i aż „słodki”. Mieszając oba te typy mięs mamy coś pośrodku, i to jest smak, który najlepiej mi odpowiada.

rosół wołowy

Rosół wołowy. Jak zrobić?

Składniki.

  • ok. 1.5kg mix mięs goleń, szponder, antrykot
  • 3szt marchewki
  • 3szt pietruszki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1szt małego selera
  • 1szt cebuli
  • 1szt pora
  • pół pęczka pietruszki
  • 5-6 gałązek lubczyku
  • sól
  • pieprz

Wykonanie

Od czego zacząć przygotowanie domowego bulionu wołowego? Do garnka o pojemności ok 5l wrzuć umyte mięso, a następnie wlej zimną wodę do ok 3/4 wysokości garnka (około 3 l) Podgrzewaj garnek, jeżeli zaczną pojawiać się szumowiny, ściągnij je za pomocą małego sitka. Obierz i umyj warzywa, jeżeli marchew, pietruszka czy seler są duże, możesz je przekroić na pół bądź cztery części. Jeżeli szumowiny masz zebrane, zmniejsz grzanie do minimum i dodaj warzywa- marchew, seler, pietruszkę i pora.

Od tego momentu rosół powinien pyrkać przez co najmniej 2-3h. Ważne! Nie używaj zbyt dużej mocy grzania, rosół gotujemy na malutkim ogniu. Jeśli rosół będziesz gotować, na zbyt dużej mocy wyjdzie mętny. Ja zawsze robię, tak że jak wchodzę do domu i czuję rosół, to gotuje jeszcze ok 1-1.5h i wiem, że już będzie gotowy. Cebule przekrój na pół i opal ją na gazie. Dodaj ją razem z czosnkiem jakieś 30min przed końcem. Pod sam koniec gotowania dodaj pietruszkę i lubczyk. Soli i pieprzu dodawaj w małych porcjach oczywiście pod koniec gotowania.

Tak zrobiony rosół zawsze mi wychodzi i smakuje wyśmienicie. Kiedyś robiłem swój makaron, lecz znalazłem gotowy, paczkowany, produkowany w mojej okolicy, który jest również smaczny. Makaron w rosole wołowym, można zastąpić również kluskami kładzionymi, taka mała odskocznia od tradycyjnego makaronu. Myślę, że przepis jest bardzo prosty, nie wymaga dużo pracy i każdy sobie z nim poradzi.

Jeżeli Ci się spodobał mój przepis na rosół wołowy, to zapraszam Cię równiej na tradycyjne polskie danie, jakim są prażuchy.

rosół wołowy

Napisz komentarz

  1. Rosołek super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Chłop przy garach © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close