Lane kluski

Przepis na lane kluski to bardzo prosta i smaczna odskocznia od naszych tradycyjnych polskich makaronów. U mnie w domu są dwie wersje, lane kluski na rosole, które uwielbiam ja i lane kluski na mleku, które ubóstwia moja Narzeczona. Jest to tak prosty w przygotowaniu dodatek do zup czy też mleka. Możemy sobie na niego pozwolić praktycznie w każdej chwili. Wystarczą dwa składniki odrobina soli i pieprzu i już mamy gotowe.

Kluski lane

Jak się robi lane kluski?

Przepis jest bardzo prosty. Spotkałem się kiedyś z wersją, gdzie do klusek były dodane ugotowane suszone grzyby, lecz jakoś to połączenie średni mi smakowało. Tak naprawdę kluski najlepiej smakują bez dodatków. Zwykle duże kluchy w rosole- to jest to 🙂 Jest to naprawdę fajny dodatek i urozmaicenie do tradycyjnych potraw, bo ile to można jeść rosół z makaronem czy też ryż z zupą pomidorową 🙂

Wykonanie lanych będzie na rosole, ale również śmiało możesz zrobić to na zupie pomidorowej albo na mleku. Może też ich użyć do dań głównych, zastępując nimi ziemniaki, makaron czy też ryż. Wtedy gotujemy je na osolonej wodzie. Jak na poniedziałek przystało, szybki prosty i konkretny przepis. Zapraszam!! 😉

Składniki

3-4 porcje

  • 3 jajka
  • ok 80-90 g mąki pszennej
  • 1/4 łyżeczki soli
  • szczypta soli
  • rosół/pomidorowa/mleko/ woda z sola

Wykonanie

Lane kluski do rosołu zrobimy dosłownie w kilka minut. Jeżeli mamy już ugotowany rosół wyciągamy wszystkie warzywa, mięso. Za pomocą sitka wybieramy, co luźnego jeszcze pływa w rosole.

Lane kluski jak zrobić ? Bardzo prosto, do miski wbijamy jajka, wsypujemy mąkę sól i pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy za pomocą trzepaczki czy co tam masz pod ręką. Mieszamy dokładnie, aby nie było żadnych grudek. Gdy w masie zaczynają się pojawiać się bąbelki powietrza tzn. że ciasto jest gotowe.

Masa powinna być gęstsza od ciasta na naleśniki. Są dwa sposoby robienia albo małym strumieniem wlewamy masę do garnka i całość chwile gotujemy i wtedy mamy dużo małych kluseczek. Albo za pomocą łyżki robimy większe kluski i takie wrzucamy do garnka.

Robię tę drugą wersję, ponieważ lubię duże konkretne kluchy 🙂 Używam do tego dwóch dużych łyżek i na jedną nakładam ok. pół łyżki masy a za pomocą drugiej „spycham” ciasto do garnka.

Kluski lane jak długo gotować? Tak duże kluski gotuję ok. 3 minut, a następnie wyciągam największa i sprawdzam, czy jest już dobra. Pamiętaj, że takie kluski lane możesz robić na innych zupach.

Lane kluski

Próbuj, eksperymentuj, a może odkryjesz nowe smaki, które skradną Twoje kubeczki smakowe 🙂 Jeżeli Ci się udały kluski z mojego przepisu i jeszcze do tego smakowały, to zapraszam Cię na Rosół wołowy który idealnie będzie smakował z kluskami lanymi 🙂 Smacznego !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Chłop przy garach © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close