Krokiety z kapustą i grzybami, przepis, który krąży w mojej rodzinie chyba od zawsze. Pamiętam, że mama robiła, babcia i ciocie, więc można powiedzieć, że sprawdzony rodzinny przepis na krokiety z kapustą kiszoną i grzybami 🙂 Nie wyobrażam sobie świąt bez krokietów i do tego barszcz czerwony. Dla mnie danie idealne i dla wielu pewnie też.
Krokiety z kapustą i grzybami to raczej danie świąteczne i rzadko kiedy robi się je w dni powszednie, przynajmniej u nas. Częściej zdecydowanie goszczą te z mięsem lub farszem ruskim. Najlepiej smakują świeżo usmażone, takie są najbardziej chrupiące. A więc jeżeli masz większą ilość krokietów, szczelnie zamknięte umieść w lodówce i smaż bezpośrednio przed podaniem. Tak zrobione krokiety to strzał w dziesiątkę na wigilijnym stole 🙂
Krokiety z kapustą i grzybami przepis
Naleśniki z kapustą i grzybami, ale u nas popularniejszą nazwą są krokiety z kapustą i grzybami, choć ta pierwsza też jest poprawna. Podstawą udanych krokietów jest farsz, dużo suszonych grzybów i najlepiej swojska kapusta kiszona. Akurat u mnie grzybów nie brakuje, bo uwielbiam zbierać i mieszkam blisko lasu. Kapustę kiszoną mam zawsze od Teścia, on jest szpecem w takich wyrobach. Jeżeli masz te podstawowe składniki, to gwarantuje, że krokiety z kapustą i grzybami wyjdą wyśmienite.
Każde danie czy to jest bigos, czy kapusta z grzybami zawsze robię dwa dni. W pierwszy dzień smażę kapustę z grzybami i śliwkami, a na drugi dzień doprawiam do smaku, dodaję podsmażoną cebule, cukier i na małym ogniu duszę całość. Ważne, żeby odparować całą wodę z kapusty, żeby farsz na krokiety nie był wodnisty. Jeżeli po wystudzeniu farsz jest nadal zbyt mokry to można dodać łyżkę czy dwie bułki tartej. Ale lepiej jest całkowicie nadmiar płynu odparować. Nie polecam dodawać jajka, bo farsz zrobi się zbity.
Tak przygotowany farsz pozostawiamy do wystygnięcia, nakładamy go na krokiety i zawijamy. A następnie obtaczamy w jajku i bułce tartej. Smażymy z każdej strony do momentu, aż się zarumienią. Krokiety z kapustą i grzybami najlepiej smakują z barszczem czerwonym, ale nie takim z torebki 😉 W tym przepisie opisze wykonanie farszu i smażenie krokietów a na proste wykonanie naleśników zapraszam do drugiego linku naleśniki przepis.
Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- ok. 3/4 słoika grzybów suszonych/ słoik ma 1 l.
- 1 cebula
- 100 g suszonych śliwek
- 1 łyżeczka kminku mielonego
- 3 kulki ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- 2 łyżeczki cukru
- 1-2 łyżki bułki tartej/ opcjonalnie do farszu
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- olej do smażenia
- 2 jajka
- 1-2 szklanki bułki tartej
Wykonanie
Krokiety z kapustą i grzybami, od czego zacząć? Najpierw grzyby zalej gorącą wodą (ok. 1 l) i zostaw je na ok. 30 min, aby namokły. A następnie posiekaj kapustę i przełóż ja do garnka, śliwki i grzyby posiekaj drobno, i dodaj całość do kapusty razem z wywarem z grzybów. Duś całość na małym ogniu przez ok. godzinę co jakiś czas mieszając, aby się nie przypaliło. Pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Najlepiej na drugi dzień cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na złoty kolor z niewielką ilością oleju, a następnie dodaj do kapusty. Na patelnie dodaj cukier, go skarmelizuj, a następnie dodaj do kapusty. Dodaj wszystkie przyprawy i na wolnym ogniu bez przykrycia duś całość do momentu aż nadmiar wody odparuje. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Choć ja już soli raczej nie używam. Pozostaw farsz do wystudzenia.
Pamiętaj, aby naleśniki były cienkie, nie mogą być zbyt grube, bo będą Ci się rozwalać. Gdy już masz gotowe naleśniki które, możesz usmażyć z mojego przepisu na naleśniki,( link podałem już wyżej) farsz jest już przestudzony, możesz zacząć zawijać krokiety.
Czubatą łyżę farszu połóż na naleśnika, a następnie lewa i prawą stronę złóż do środka i zwijaj. Takie krokiety z kapustą i grzybami układaj na talerzu, w dwóch oddzielnych miseczkach roztrzep jajka i wsyp bułkę tartą.
Krokiety najpierw mocz z każdej strony w jajku, a następnie w bułce i kładź na rozgrzaną patelnie z olejem i smaż z każdej strony, aż będą miały złoto-brązowy kolor. Usmażone krokiety odkładaj na talerz z ręcznikiem papierowym. Tak zrobione krokiety z kapustą i grzybami najlepiej smakują smażone tuż przed podaniem. Podawaj je z barszczem czerwonym, niebawem przepis jak zrobić prawdziwy barszcz czerwony 🙂 Pozdrawiam i smacznego!!