Kapusta z grzybami to tradycyjne polskie danie wigilijne. Ten przepis na kapustę z grzybami jest w mojej rodzinie, jak tylko pamiętam. Robiła tak babcia, mama a teraz i ja. Jest wiele przepisów na to danie, zapewne są lepsze i gorsze, aczkolwiek ten mój smakuje mi najlepiej i przy nim zostaję.
Tradycyjna kapusta z grzybami to danie, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole, obok pierogów, barszczu czerwonego i kapusty z grochem. Jest to potrawa, którą robię tylko w Święta Bożego Narodzenia. Z tym farszem możesz zrobić również pierogi z kapustą i grzybami, jest to idealne danie, które możesz wykorzystać na wiele sposobów.
Kapusta z grzybami przepis babci
Jak już wcześniej wspomniałem, to danie w moim domu jest, odkąd pamiętam. Robiła je moja babcia, mama i teraz ja a czy ona ma starsze korzenie, to ja tego nie wiem. Gdy zostałem głową rodziny, to ten obowiązek spadł na mnie i to ja jestem tym od „kapusty” :). Kapusta z grzybami jak zrobić? Przepis jest niezwykle prosty, najważniejsze w tym daniu są kapusta i grzyby. A cała reszta to dopełnienie całego dania.
Kapusty używam oczywiście swojskiej, mój Teściu robi najlepszą. A grzyby zbieram osobiście, co uwielbiam robić. Gdy nie posiadasz suszonych, bądź mrożonych grzybów, możesz użyć pieczarek, lecz już to nie będzie to samo. Jak to dania z kapusty kiszonej lubią być długo gotowane i też tak robie. Podgrzewam ją przez 2-3 dni. Krótki wstęp za nami więc pora na szybki opis wykonania.
Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- ok. 1/2 litra grzybów suszonych
- 2-3 cebule
- 6-8 śliwek suszonych
- 2 łyżeczki kminku
- 3 liście laurowe
- 5 sztuk ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- olej rzepakowy
- 1 łyżka cukru
- sól.
Kapusta z grzybami przepis
Grzyby i śliwki zalej ok. 1/2 litra gorącej wody i zostaw je tak na ok. 30-40 minut, jeżeli już zmiękną i napęcznieją, to posiekaj je, na mniejsze kawałki a wodę zostaw do podlewania kapusty.
Jeżeli masz bardzo kwaśną kapustę, możesz ją wypłukać, ja tego nie robie. Posiekaj ją na mniejsze kawałki, przełóż do garnka, wlej 200 ml wody z grzybów, dodaj liść laurowy, ziele angielskie i kminek. Duś na małym ogniu przez ok. 40 minut.
Następnie dodaj śliwki i grzyby, wymieszaj dokładnie, w razie potrzeby podlej wodą z grzybów. Co jakiś czas mieszaj, żeby się nie przypaliło. Na patelni podgrzej olej i podsmaż drobno posiekaną cebulę i dodaj do kapusty. Łyżkę cukru rozpuść na patelni i dodaj do całości. Duś całość ok. 30-40 minut, a następnie dopraw do smaku solą i pieprzem.
Kapusta z grzybami powinna być drugiego dnia i trzeciego podgrzewana przez ok. 30-40 minut. Dzięki takiej czynności nasza kapusta z grzybami będzie wyjątkowa smaczna i aromatyczna. Postępujemy podobnie jak i z bigosem, przepis na mój tradycyjny, prosty i smaczny bigos. Smacznego 🙂
Useful information