Przepis na kanie w occie, pozwoli nam poczuć smak tych wspaniałych grzybów nawet zimą. Kanie w zalewie octowej to sprawdzony przepis, który pierwszy raz próbowałem u rodziców mojej narzeczonej. Na początku podchodziłem do tego sceptycznie. Jak to kanie w occie? Jeszcze smażone? To nie może być dobre, a jednak jest przepyszne. Kanie to jeden z smaczniejszych grzybów, jakie można znaleźć w naszych lasach. Teraz gdy mamy ich pod dostatkiem, warto pomyśleć aby ten smak został z nami na cały rok.
Kanie w occie. Przepis.
Kanie w słoikach na zimę to pyszny „słoik” którego nie może zabraknąć w przydomowych spiżarniach. Co robiliście jak uzbieraliście tyle kani że nie mogliście na nie patrzeć? Oddaliście sąsiadom, rodzinie, znajomym robiłem tak samo. Lecz od kilku lat nie mam tego problemu, smażę kanie, a później do słoików. Lubisz grzyby w occie? Podgrzybki? Maślaki? To przepis na kanie w occie jest dla Ciebie.
Jak przygotować kanie w zalewie octowej? Bardzo prosto, smażysz kanie tak samo na patelni jak robisz do tej pory. Pamiętaj o tym aby kawałki kani nie były zbyt duże, ponieważ będzie problem z ich układaniem i wyciąganiem z słoika. Technika jest dowolna, jeżeli chcesz zobaczyć jak ja to robię zapraszam na przepis na kanie.
Jeżeli masz już usmażone kanie, pozostaw je do momentu aż wystygną. Pamiętaj, jest to bardzo ważne! Jeżeli dasz gorące/cieple kanie do słoików i zalejesz je zalewą, panierka może odpaść i grzyby stracą na smaku Jak usmażone kanie będą sobie spokojnie odpoczywały możesz wziąć się za robienie zalewy octowej. Zalewa jest bardzo prosto i nie wymaga wiele pracy. Składniki do niej potrzebne znajdą się w każdej kuchni.
Testowałem różne przepisy na kanie w occie. Robiłem wiele wersji zalewy na kanie marynowane, bardziej „ostrą” delikatniejszą z większą ilością cukru i doszedłem do wersji idealnej. Sądzę że jest to proporcja która najlepiej mi odpowiada. Nie podaję konkretnych wartości co do ilości grzybów bo ciężko to określić. Najważniejsza jest zalewa i to ona daje cały smak i aromat. W grzybach wyraźnie czuć ocet co uwielbiam, po dłuższym wstępie zapraszam na szczegółowy przepis:)
Kanie w occie. Wykonanie.
Składniki
- kanie
- jajka
- bułka tarta
- olej do smażenia
Zalewa
- woda ok 1litra
- ocet spirytusowy 10% ok 200ml
- sól 1łyżka
- cebula 2-3sztuki
- cukier 5łyzek
- gorczyca 1 łyżeczka
- ziele angielskie 10 kulek
- liść laurowy ok 10 listków
- pieprz ziarnisty 1 łyżeczka
Kanie w occie. Wykonanie.
Usmażone kanie pozostaw do wystygnięcia. Do garnka wrzuć wszystkie składniki oprócz cebuli, ją będziesz układać bezpośrednio w słoikach. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki w garnku, aż cukier i sól się rozpuszczą. Przykryj pokrywką i czekaj aż się zagotuje. W miedzy czasie, jeżeli kanie już są zimne układaj je do słoika. Używam do tego większych słoików takich 600-1000ml. Pamiętaj żeby słoiki były wyparzone a nakrętki czyste i suche.
Cebulę pokrój w grube plastry. Zacznij kanie układać w słoiku na przemian z plastrami cebuli. Możesz delikatnie grzyby ugniatać, nie bój się, nic im się nie stanie. Jeżeli nie lubisz zbytnio cebuli, możesz dawać co dwie kanie jeden plaster cebuli. Pozostaw jakieś 2cm luzu od górnej części słoika.
Jeżeli masz słoiki gotowe i zalewa się zagotowała to pora zalewać słoiki. Pozostaw ok 1cm wolnej przestrzeni między denkiem słoika a zalewą. Jeżeli masz już pełne słoiki, wykorzystaj wszystkie zioła jakie pozostały w zalewie i podziel je równo na słoiki. Zakręć mocno i słoiki poddaj pasteryzacji. Szmatka na dno garnka, wody do 3/4 wysokości słoików i gotujemy. Ok 12-15 min od momentu zagotowania. Po tym czasie odstaw słoiki dnem do góry do wystygnięcia.
Dnia następnego, sprawdź czy słoiki trzymają i nigdzie nie przeciekają. Taki „słoiki” możesz już jeść dnia następnego. Lecz najlepsze są po kilku, kilkunastu dniach, jak najdą smakiem i zapachem przypraw. Zawsze robię zapasy na zimę, lecz zimy to one nawet nie doczekają, tak szybko znikają z piwnicy.