Grzane piwo z rumem

Jeżeli nie masz 18 lat, to ten przepis nie jest dla Ciebie!!

Dzisiaj będzie coś dla prawdziwych miłośników piwa, przepis na grzane piwo z wkładką :). Za oknem coraz zimniej, pogoda nieciekawa, a to idealny pretekst, by strzelić sobie grzańca. Tego typu napoje można często spotkać na jarmarkach świątecznych, czy też w górach u Bacy, lecz możesz, je śmiało zrobić w domu. Moją pierwsza styczność z tego typu grzańcem miałem właśnie w górach, wróciliśmy zmarznięci do domu, a gospodarz Pan po 60 przywitał nas grzanym piwem. Tylko że nikomu nie powiedział, że tam jest coś więcej… 🙂

Grzane piwo

Grzane piwo przepis

Do wykonania grzańca będziesz potrzebował swojego ulubionego piwa. Może być to ciemne lub jasne, najlepiej sprawdzą się tutaj piwo niepasteryzowane. Czym się różni piwo pasteryzowane od piwa niepasteryzowanego?

Przede wszystkim smakiem, data przydatności i ceną 🙂 Piwa poddaje się pasteryzacji poprzez ich podgrzanie, dzięki czemu zabija się bakterie, które mogłyby szybciej popsuć piwo. A co bezpośrednio wpływa na smak i aromat piwa.

Za to piwa niepasteryzowane są takie, jak wyszły prosto z browaru, dlatego ich czas przydatności to kilka tygodni, a nie kilka/kilkanaście miesięcy jak w tych pasteryzowanych.

Piwo wlej do garnka i dodaj wszystkie składniki, podgrzej je do ok. 50 stopni. Cała tajemnica dobrego grzańca tkwi w dodatkach, jakie są wykorzystane. Poniżej przedstawię Ci, szybki i prosty przepis na grzane piwo.

Grzane piwo

Składniki

Na 1 litr piwa

  • 1 litr piwa
  • sok z pół cytryny
  • 2 plastry cytryny
  • sok z polowy pomarańczy
  • 2 plastry pomarańczy
  • 2 goździki
  • 1 łyżka imbiru
  • 1/4 łyżeczki pieprz cayeen/ ostra papryka.
  • 2 łyżki prawdziwego miodu
  • 100 ml rumu

Do garnka wlej piwo, a następnie dodaj wszystkie składniki i przyprawy,  poza rumem. Imbir zetrzyj na tarce dzięki temu lepiej uwoli z siebie wszystkie aromaty. Dodaj plasterki cytryny i pomarańczy. Wyciśnij sok z polowy cytryny i połowy pomarańczy, a następnie dodaj go do garnka z piwem.

Gdy piwo będzie miało ok. 50 stopni, wyłącz palnik i dodaj rum. Przykryj garnek pokrywką na 5-10 min. Dzięki takiemu zabiegowi Twoje grzane piwo będzie bardziej aromatyczne. Przelej grzańca przez sitko i dodaj do szklanki plastry cytryny i pomarańcza.

Tak zrobione grzane piwo z rumem jest idealnym rozgrzewaczem na zimowe wieczory. A jeżeli nie lubisz takich rozgrzewaczy, to polecam Ci likier kokosowy, który zrobisz w domu.

Grzane piwo

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Chłop przy garach © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close