Bigos

Bigos tradycyjny, czyli przepis na idealny polski bigos, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Nie wyobrażam sobie Świąt bez tego dania, to tak samo jak świąt bez śniegu. Jest jednym z tych dań, które po wielokrotnym podgrzewaniu nie tracą swoich walorów smakowych, a wręcz ich nabierają. Idealnie jest pozostawić go w lodówce, by się schłodził i następnie go podgrzać. Przy każdym odgrzewaniu polecam podlać bigos niewielką ilością czerwonego wytrawnego wina. Wytrawne wino podkreśli kwaskowy smak bigosu i podkreśli jego aromat.

Bigos

Tradycyjny polski bigos

Jak zrobić bigos? Otóż należy go robić 2-3 dni a co to znaczy? Pierwszego dnia łączymy wszystkie składniki i dusimy na minimalnym ogniu. Pozostawiamy go w zimnym miejscu na kilkanaście godzin, aby znów go gotować na wolnym ogniu. I trzeciego dnia postępujemy tak samo. Dzięki takiemu zabiegu nasze świąteczne danie będzie dużo smaczniejsze od takiego robionego w jeden dzień. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Istnieje wiele przepisów i sposobów przyrządzania bigosu, zapewne każdy jest poprawny i smaczny, lecz jeden jest najlepszy, ten co zrobimy sami. 🙂

Bigos jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich potraw zaraz po pierogach. Mieszkałem kilka lat w Niemczech i kogo bym tam nie zapytał, to znał bigos i pierogi. Taki ten nasz bigosik jest znany. Jest on stałym gościem na naszych stołach w Święta Bożego Narodzenia tak samo jak i pierogi czy też kapusta z grzybami.

bigos

Bigos przepis

Do jego przygotowania będziemy potrzebować kilku rodzajów mięs no i oczywiście kapustą kiszoną. Mięso kupuję w pobliskim sklepie ze swojskim wyrobami, gdzie mięso jest najwyższej jakości. Kapustę robi mój Teściu, więc mam pewność, że wszystko jest zrobione tak, jak się należy. Tobie też polecam zainwestować w produkty dobrej jakości.

Do tego dania najlepszy będzie garnek z grubym dnem, dzięki temu nic nam się nie przypali. Do podlewania możesz użyć czerwonego wina wytrawnego, podkreśli ono walory smakowe i zapachowe. Po krotce mamy opisany wstęp jak przygotować się do robienia tradycyjnego bigosu, a więc pora na składniki i jak zrobić domowy bigos krok po kroku. Zapraszam. 🙂

Składniki

  • 3 kg kiszonej kapusty
  • 0,5 -0,8 kg łopatki wołowej
  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 0,5 kg boczku wędzonego
  • 0,5 kg kiełbasy wędzonej
  • 0,5 kg kiełbasy jałowcowej
  • 2 łyżki cukru
  • 2-3 cebule
  • ok. 0,5 litra grzybów suszonych
  • 200 g śliwek suszonych bez pestek
  • 4 liście laurowe
  • 6 kulek ziela angielskiego
  • 1-2 łyżeczki pieprzu mielonego czarnego
  • 4-5 kulek jałowca
  • sól do smaku
  • wino czerwone wytrawne (opcjonalnie)
  • masło klarowane do smażenia

Jak zrobić bigos krok po kroku

Kapustę kiszoną nigdy nie odciskam z nadmiaru soku ani nie płuczę. Bigos musi być kwaskowy. Pamiętaj o tym, że z czasem robi się łagodny i nabiera przyjemnie kwaskowy posmak. Użyj garnka ok. 5-6 litrów, jeżeli masz duże kawałki kapusty, to posiekaj ją na drobniej. Grzyby suszone i śliwki bez pestek zalej pół litrem gorącej wody i zostaw na 20-30 min następnie dodaj do garnka z kapustą wraz z całym wywarem z grzybów. Jeżeli grzyby są duże, to możesz je pokroić na mniejsze kawałki. Dodaj ziele angielski, jałowiec i liść laurowy, gotuj całość ok. 50-60 minut.

Pokrój wszystkie mięsa w kostkę taką jak robisz na gulasz, wołowinę smaż chwilę, aż się zamknie i przełóż do małego garnka, podlej niewielką ilością wina/wody. Duś na małym ogniu przez około 20 minut. Na patelni podsmaż wieprzowinę tak samo jak wołowinę i dodaj do już duszącej się wołowiny. Cebulę pokrój w piórka podsmaż na patelni i dodaj do duszących się mięs. Na małym ogniu duś ok. 20-30 minut.

Na patelni pokrojony w kostkę boczek podsmaż, aż ładnie się zarumieni i dodaj do kapusty.

Na tłuszczu, który się wytopił z boczku, podsmaż obie kiełbasy pokrojone w kostkę, a następnie dodaj je również do kapusty. Wołowinę z wieprzowiną dodaj do kapusty z całą zawartością garnka. Wszystko duś razem około 1 godzinę.

Na patelni rozpuść cukier i dodaj go do garnka z resztą składników. Całość wymieszaj bardzo dokładnie i dopraw do smaku pieprzem i ewentualnie solą. Duś na małym ogniu jeszcze ok. 30 minut. W razie potrzeby dodaj niewielką ilość wody, lub wina.

Garnek pozostaw do wystygnięcia w chłodnym miejscu do jutra. Nazajutrz postaw garnek na bardzo małym ogniu i duś go ok. 1.5 godziny. W razie potrzeby podlej niewielką ilością wina. Trzeciego dnia postępuj tak samo wiele osób, pomija ten krok, bo po co? Polecam odłożyć bigos z pierwszego dnia i porównać go z tym z trzeciego dnia. Różnica jest diametralna, więc warto poświecić trochę czasu i zrobić raz a dobrze.

Bigos

Wychładzanie i ponowne podgrzewanie bigosu bardzo pozytywnie wpływa na finalny smak potrawy. Ma to do siebie, że lubi różne rodzaje mięs, im bardziej różnorodne to danie wyjdzie nam lepsze. Gdy zrobisz za dużo, możesz go zawsze zagotować w słoikach i mieć na później, albo do pojemniczków plastikowych i zamrażarki. U mnie w Święta stoi wielka micha bigosu na stole i każdy nakłada sobie tyle, ile zje, oczywiście razem ze świeżym chlebem.

Jeżeli spodobał Ci się mój rodzinny przepis na tradycyjny bigos, polecam Ci również wypróbować inne przepisy z mojej strony. Są to przepisy, które robię osobiście i staram się je opisywać w prosty i przystępny sposób dla każdego. Polecam uwielbiane przez wielu krokiety z kapustą i grzybami 😉

 

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Chłop przy garach © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close